Екскурсія в римо-католицький костел Святого Йосипа Обручника

Історичні та культурні пам’ятники – це надбання народу. Їх місцезнаходження, назви, значення займають особливе місце в духовній спадщині багатьох поколінь. В усі часи формування загальнолюдських цінностей було пріоритетом виховної роботи навчальних закладів. Екскурсії пам’ятними місцями рідного краю, серед яких є церкви, садиби, музеї спонукають кожного свідомого українця, вихованця вивчати історичні та культурні пам’ятки свого регіону.

6 лютого в рамках основних завдань програми гуртка «Пізнаємо рідний край» КЗ “Немирівського центру дитячої та юнацької творчості” було організовано екскурсію в Немирівський римо-католицький костел Святого Йосипа Обручника для учнів Гуньківської ЗОШ І-ІІ ступенів. Радо зустрів на порозі храму ксьондз Руслан, який гостинно запросив усіх присутніх. Його розповідь розпочалась з історії створення святині. Великий кольоровий стенд із світлинами розкрив світ минулого містечка Немирова.
Зведений італійськими архітекторами на замовлення і кошт графа Станіслава Щенсного Потоцького в 1805 році храм вражав своєю архітектурою та неповторністю. До костельної власності належав і хутір з орними землями, сінокосом та лісом, розташований між селами Гунька і Супрунівка.

У 1880-х роках костел серйозно постраждав від пожежі, але був згодом відбудований.

Чимало знаних у світі людей мали пряме відношення до Немирівського костелу: Генрик Яблонський – польський поет родом із Стрільчинець Немирівського приходу, уславлений архітектор Владислав Городецький з села Шолудьки. Ним побудувано у Печері унікальну каплицю – мавзолей Потоцьких.

Впродовж багатьох років навчання в гімназії міста Немирова молилися в місцевому костелі майбутній історик і лікар Антоній Роллє, польський письменник Сигізмунд Мілковський (псевдонім Теодор Єж), польський поет Юліан Беліна – Кенджицький, драматичний актор Є. Недзєльський (Недєлін).

Після революції костел почали використовувати як Палац культури, у

1939-му році знесли вежі, а у 1980-і рр. храм був значно перебудований. За часів незалежної України костел реконструйовано, відновлені дві башти -дзвіниці. Частина Палацу культури, яка з’явилась за радянських часів, досі залишається прибудованою.

Нинішній вигляд головного католицького храму, розташованого в самому серці старого міста над Устею, практично повністю відповідає проекту 1803 року. Вулиця, на якій він розташований (сучасна вулиця Горького), тривалий час носила назву Костельна.

В 2004 р. зроблено гідроізоляцію й підсилення фундаменту костелу, після чого ще чотири роки тривали роботи по відновленню зруйнованих дзвіниць і поверненню костелу його первісного вигляду. В 2006 р. єпископ-ординарій Леон Дубравський освятив нові дзвони та хрести, які поставили на вежі костелу.

Цікавою була розповідь отця Руслана про Йосипа Обручника. У християнстві він був чоловіком Діви Марії, земним батьком та опікуном Ісуса Христа, якого навчив робити ярма і плуги.

В католицькій церкві Йосип – трудар, проголошений її патроном і святим патріархом . У іконографії поставав теслярем з дитям – Ісусом, квітками лілії, голубами. Святий Йосип народився у Палестині, походив з роду царя Давида. Його батько Яків, коли син підріс, старався дати освіту згідно з потребами і обставинами часу. Вона полягала у читанні та розумінні Святого Письма. Люди бачили перед собою вбогого й тихого теслю Йосипа, а Бог – вірного й великого слу­гу, що кожен день виконував найважливіші слова св. Пи­сьма: “Любитимеш свого Го­спода Бога всім своїм серцем, а ближнього – як са­мого себе”.

Учні задавали запитання ксьондзу, які їх цікавили, мали можливість поринути у далекі часи та в сьогодення прихожан, їх буднів та свят. Екскурсія збагатила школярів новими враженнями, цікавою та пізнавальною інформацією. Вона надовго запам’ятається дітям.